Jižní Morava

20.5. jsme si udělali třídenní výlet na Pálavu, do malebné vesničky Pavlov. Když jsme vyjeli z jižních Čech, bylo zataženo a pršelo. Postupně se však mračna trhala a asi 10km před cílem bylo slunečno. Po příjezdu jsme vybalili věci a já jsem nedočkavě šel prozkoumat nejbližší okolí. Dole u silnice vedoucí okolo Novomlýnských nádrží jsem našel Zlatohlávka huňatého Tropinota hirta a Křivonožce polokřídlého Valgus hemipterus. Ten den jsme ještě pozdě odpoledne vyrazili pod Děvínské vrchy po cestě u vinice. Cestu jsem opět narazil na výše uvedené zlatohlávky, ale mimo to i tesaříky jako třba Clytus arietis a Anaglyptus mysticus. Přes cestu mi přeběhl střevlík Carabus cancellatus a všude okolo to hýřilo nejrůznějším životem. Na trnkách se vyhřívali Anthaxie (Anthaxia nitidula) A na travách lezla Agapanthia villosoviridescens a Nosatec Lixus iridis.

 

 

Lixus iridis

Clytus arietis

 

 

Druhý den ráno jsme vyrazili do Pouzdřanské stepi. Ráno okolo 9 hodiny ráno bylo 21°C což bylo velmi pěkné počasí. Chvilku jsme hledali místo na zaparkování auta a potom už jsme šli do kopce pozorovat a fotit brouky. Ze začátku jsme viděli jen Cicindely (Cicindela campestris), na rozkvetlém hlohu byla Anthaxia nitidula, všude okolo byly zlatohlávci huňatí a po pěšince se líně procházel teplomilný druh klikoroha Liparus coronatus, ale celkem bylo chudo. Cestou zpět jsme našli krovky tesaříků Dorcadion pedestre pedestre. Tento druh je vzácný obyvatel teplých lokalit na jižní Moravě. Po chvilce štrěstí jsme objevili živé zástupce druhu Dorcadion pedestre a dokonce i Dorcadion fulvum. Měl jsem velkou radost. Vytáhl jsem foťák a nafotil pár fotek níže :) 

 

 

Dorcadion pedestre

Liparus coronatus

Dorcadion fulvum

Dorcadion fulvum

 

 

 Ještě k  večeru, jsme vyrazili do lesů v okolí Milovic. Sice jsme chtěli navštívit Milovickou oboru ale ta už byla nepřístupná. Na poražených kládách byly desítky tesaříků Cerambyx scopoli a v listí běhali krajníci Calosoma inguisitor lovící housenky motýlů. Po silnici se líně procházeli Majky obecné, možná fialové. Ještě nevím. :) Přes cestu se mihnul Carabus cancelatus a na rostlinách okolo cesty byli různí tesaříci. Na neštěstí začalo pršet a tak jsme se vrátili zpět do Pavlova.

 

 

 

 

 

Cerambyx scopoli

Calosoma inguisitor

Carabus cancellatus

Meloe sp.

Cerambyx scopoli

      

 


Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.