Proč sbírat brouky?

 

Nyní si dovolím citovat článek z knihy: Atlas brouků od Vladimíra Pokorného.

"Sbírání a zakládání sbírek sahá k počátkum lidstva samotného. Již staří Římané, stejně jako příslušníci předcházejících civilizací, zakládali sbírky sošek, výtvorů z bronzu, přírodnin apod. Rovněž staří Číňané po sobě zanechali sbírky porcelánu , nefritu a všeobecně oblíbené sbírky starých zbraní. Známá je např. sbírka císaře Rudolfa II. a další.

         Také v dnešní době skoro každý začne v dětství sbírat známky, nálepky, různé krabičky, obrázky, nebo také hmyz. Z hmyzu se obvykle začínají sbírat brouci, protože je to nejjednodušší.  Brouci jsou nejlépe popsáni, dobře se preparují a uchovávají. Zakládáním sbírek brouků začínali i naši přední a slavní entomologové.  Díky několika generacím sběratelů jsme poznali jednotlivé druhy brouků (i jiného hmyzu), díky sběratelům dále poznáváme nové druhy u nás i v oblastech dosud nepříliš dobře prozkoumaných, díky sběratelům byl hmyz systematicky uspořádán a byly vypracovány přesné určovací klíče.

         U savců lehko odlišíme např. slona od velblouda (zástupci různých čeledí) nebo tygra od levharta (zástupci jednoho rodu). Težší je to již u hmyzu. Většinou snadno rozeznáme mouchu (hmyz dvoukřídlý) od vosy ( hmyz blanokřídlý), saranče (hmyz rovnokřídlý)  od čmeláka (hmyz blanokřídlý). Problém však nastane, máme-li přesně určit broučka o velikosti kolem 1mm. Slouží nám k tomu složité určovací klíče, podle nichž se postupuje od čeledě k rodu a od rodu k druhu. Zde pak záleží nejen na velikosti a barvě brouka, ale i na tvaru drápku na nohou, na zbarvení jediného článku tykadel či na počtu štětin na noze."

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.